Implanty dentystyczne – przeciwwskazania? Oczywiście każdy z nas chce mieć piękne i zdrowe zęby. Sprawia, że czujemy się pewni siebie, a inni postrzegają nas bardziej pozytywnie. Jeśli jednak brakuje nam zęba, możemy go szybko i skutecznie uzupełnić, wybierając implanty zębowe.
Czym dokładnie są implanty dentystyczne? Z czego może być wykonany? Jakie są rodzaje implantów dentystycznych? Jak dbać o implanty dentystyczne? Jakie są przeciwwskazania do implantów dentystycznych? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższych artykułów, które z pewnością rozwieją wątpliwości czytelników.
Czym są implanty dentystyczne?
Zanim zaczniemy myśleć o implantach dentystycznych, konieczne jest zrozumienie, czym są implanty dentystyczne. Otóż jeśli zdecydujemy się na zdefiniowanie tego pojęcia, to możemy stwierdzić, że jest to sztuczny korzeń zęba, który swoim wyglądem przypomina małą śrubkę. Mocowany jest na porcelanową nadbudowę, która doskonale imituje naturalną koronę zęba. Do tworzenia zaawansowanych implantów dentystycznych eksperci najczęściej wykorzystują tytan – jest on stosowany w medycynie od dawna. Czemu? Na pewno godne uwagi jest to, że jest to materiał biokompatybilny, a zatem nie powoduje reakcji alergicznych. Cały proces polega na wkręceniu wspomnianego implantu w żuchwę lub szczękę. Następnie następuje osteointegracja, czyli tworzenie się wiązania między tkanką kostną a powierzchnią naszego implantu.
Implanty dentystyczne – z czego mogą być zrobione?
Implantologia zaczęła się rozwijać na początku lat 60. W tym czasie słynny Szwed, słynny chirurg ortopeda. Per-Ingvar Branemark, którego zainteresowania dotyczą mikrokrążenia w kości oraz procesów związanych z ewentualnym gojeniem się ran. Szwedzi zauważyli, że jeśli narzędzie wykonane z tytanu zostanie wbite w kość, materiał przyklei się do powierzchni. Po pewnym czasie naukowcy zorientowali się, że mechanizm ten można zastosować np. w implantach ortopedycznych i dentystycznych. Dzięki prof. Branemarkowi po raz pierwszy dostępne są tytanowe implanty. W dużym stopniu przyczynił się do dynamicznego rozwoju implantologii.
Jakie są rodzaje implantów dentystycznych?
Dzięki implantom dentystycznym można uzupełnić braki w uzębieniu. Niezależnie od tego, czy są pojedyncze, czy mnogie – współczesna stomatologia poradzi sobie z tym w fantastyczny sposób. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie poprawić jakość naszego życia. Warto rozróżnić kilka rodzajów implantów. Najpopularniejsze są implanty cylindryczne. Są to implanty wykonane z tytanu i charakteryzują się cylindrycznym lub śrubowym kształtem. Znane są z ponadprzeciętnej trwałości.
Kolejnym rodzajem są implanty ceramiczne, najnowszej generacji implanty ceramiczne, wykonane z cyrkonu. Są bardzo stabilne, odporne na korozję i wszelkie zmiany temperatur. Na uwagę zasługują implanty podokostnowe, które umieszcza się pod okostną, czyli między kością a dziąsłem. To rodzaj sieci. Mogą służyć jako podpory dla protez lub jako wzmocnienie rozchwianych zębów. Nie sposób zapomnieć o implantach śródkostnych, czyli tych implantach, które wszczepia się chirurgicznie w kość.
Jak dbać o implanty dentystyczne?
Pamiętaj, że sam program nie gwarantuje sukcesu. Konieczne jest utrzymywanie implantów w dobrym stanie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się wspaniałym uśmiechem przez długi czas. Oczywiście wymaga odpowiedniej rutyny, ale także niezwykle starannej pielęgnacji. Jedną z kluczowych kwestii jest regularne czyszczenie implantów – co najmniej dwa razy dziennie. W tym celu skorzystaj z właściwości profesjonalnej szczoteczki do zębów, dobranej przez doświadczonego dentystę.
Używaj też nici dentystycznej. Ułatwia to usuwanie płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Warto również pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków używaj wyłącznie środków czyszczących zalecanych przez ekspertów. Ponadto płyn do płukania ust jest bardzo powszechny i możemy go kupić w drogeriach i tak dalej. Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne.
Jakie są przeciwwskazania do implantów dentystycznych?
Niestety warto wspomnieć, że implanty nie działają na wszystkich. Chociaż są one dobrze akceptowane przez organizm, może dojść do odrzucenia implantów. Jedną z przyczyn jest choroba kości, w tym osteoporoza, która osłabia tkankę kostną, jednocześnie zmniejszając jej zdolność do regeneracji. Kolejnym przeciwwskazaniem jest paradontoza. Warto wspomnieć również o cukrzycy i bruksizmie, czyli zgrzytaniu zębami na podłożu neurotycznym.