Jak przebiega pierwsza wizyta w gabinecie okulistycznym? Systematyczne badanie wzroku jest najprostszą metodą na to by cieszyć się dobrym zdrowiem oczu przez wiele lat. Osoba dorosła powinna konsultować się z okulistą co najmniej raz na dwa lata, w przypadku dzieci, u których nie stwierdzono żadnych wad kontrole odbywają się zazwyczaj co trzy lata.
W przypadku osób ze zdiagnozowanymi wadami lub chorobami narządu wzroku badania kontrolne przeprowadza się co najmniej raz w roku. Kiedy pójść do okulista Szczecin? Jak wygląda pierwsza wizyta? Odpowiedzi na te pytania umieściliśmy poniżej.
Jak często odwiedzać okulistę?
To pytanie zadaje sobie znaczna większość osób, które w końcu postanowiły zadbać o zdrowie swoich oczu. Częstotliwość badań zostanie ustalona podczas pierwszej wizyty w gabinecie okulistycznym, w momencie, kiedy specjalista zdiagnozuje lub wykluczy dysfunkcję gałki ocznej, wyda również zalecenia dotyczące badań kontrolnych. Jeżeli ostatni raz wzrok badałeś kilka bądź co gorsza kilkanaście lat temu to czym prędzej powinieneś udać się na podstawowe badanie wzroku.
Choroby oczu takie jak AMD (tzw. zwyrodnienie plamki żółtej), czy jaskra w pierwszej fazie rozwoju nie dają żadnych objawów, co w dużej mierze usypia naszą czujność. Niestety, niezdiagnozowane i postępujące schorzenie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu wzroku, a nawet jego całkowitej utraty.
Zastanawiasz się, jakie dolegliwości ze strony narządu wzroku powinny wzbudzić Twoją czujność a tym samym nakłonić do wizyty u okulisty. Podstawowym symptomem sygnalizującym problemy ze wzrokiem jest nagle pogorszenie się widzenia.
Jeżeli z dnia na dzień, z niewiadomych przyczyn widzenie stało się niewyraźne i zaburzone to jest to najlepszy moment na udanie się do poradni okulistycznej. Ponad to objawy takie jak: częste bóle i pieczenie gałki ocznej, podrażnienie, zaczerwienienie i świąd oczu, nawracające bóle głowy, mrużenie oczu również mogą świadczyć o kłopotach ze zdrowiem oczu.
Okulista – jak wygląda wizyta?
Przed każdą wizytą u lekarza pacjentom towarzyszy stres wywołany obawą związaną z konsultacją lekarską oraz samym badaniem. Jak się okazuje strach ma zawsze wielkie oczy, podstawowe badanie wzroku jest w pełni bezbolesne, co więcej nie trwa ono zbyt długo.
Standardowa wizyta u okulisty składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście założenie karty pacjenta oraz przeprowadzenie wstępnego wywiadu. W trakcie kilkuminutowej rozmowy pacjent informuje okulistę o występujących dolegliwościach, ostatniej wizycie w gabinecie lekarskich, przebytych chorobach narządu wzroku itp.
Po zakończeniu wywiadu lekarskiego, okulista przystępuje do przeprowadzenia wstępnego, powierzchniowego badania sprawności funkcjonowania gałki ocznej.
Kolejnym etapem jest badanie ostrości wzroku oraz dokładne sprawdzenie pola widzenia. Do tego celu okuliści najczęściej wykorzystują nowoczesne aparatury. Przeprowadzone badanie komputerowe jest bezinwazyjne, trwa ono kilka minut. Po tym lekarz przystępuje do badania z użyciem klasycznych tablic tekstowych (tzw. badanie widzenia do bliży), na których wyświetlane są różnej wielkości litery i cyfry.
Już na tym etapie okulista jest w stanie stwierdzić zakres problemów z zaburzeniem ostrości widzenia, co z kolei ułatwia dobranie odpowiednich szkieł korekcyjnych.
Dokonując sprawdzenia pola widzenia specjalista jest w stanie potwierdzić bądź wykluczyć chorobę gałki ocznej np. jaskrę. Zastanawiasz się, na czym polega to badanie? Istotą sprawdzenia pola widzenia jest ciągła obserwacja punktu świetlnego, naprzemiennie raz jednym a raz drugim okiem.
Podczas kompleksowego badania wzroku okulista sprawdza również ciśnienie śródgałkowe. Dlaczego? Otóż jest to jedyny sposób na ustalenie przyczyny wielu różnych i groźnych schorzeń. Jeżeli jest one zbyt wysokie bardzo często konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia.
Osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem śródgałkowym bardzo często uskarżają się na nawracające bóle głowy oraz oczu, a także nagłe zaburzenia widzenia. Następnie przy użyciu biomikroskopu okulista przystępuje do badania gałki ocznej, począwszy od badania przedniego odcinka narządu wzroku po sprawdzenie dna oka. Biomikroskop pozwala ocenić stan wszystkich struktur gałki ocznej m.in.: tęczówki, rogówki, soczewki, siatkówki, plamki żółtej oraz nerwu wzrokowego.
Efektem finalnym przeprowadzonych badań okulistycznych jest ustalenie głównej przyczyny występujących dolegliwości oraz ocena ogólnego stanu zdrowia narządu wzroku. W razie konieczności okulista zajmuje się dostosowaniem właściwej i skutecznej metody leczenia występującego schorzenia bądź wady wzroku np. dobraniem odpowiednich okularów korekcyjnych lub po dobór i aplikacja soczewek.
Niezwykle ważne jest systematyczne kontrolowanie efektów zastosowanego leczenia, w tym celu pacjenci powinni uczęszczać na regularne wizyty kontrolne, które pozwolą ocenić rezultaty noszenia szkieł korekcyjnych. Gabinet okulistyczny należy odwiedzać zgodnie z zaleceniami wydanymi przez lekarza.