Na co zwrócić uwagę wybierając regały magazynowe, czyli porady producentów – stopień wykorzystania powierzchni magazynowej to jeden z najważniejszych czynników wskazujących na skuteczność lub nieskuteczność działów logistycznych w firmach produkcyjnych czy też magazynach. Za pomocą odpowiedniej optymalizacji oraz właściwym wyborom regałów magazynowych, firmy są w stanie wygenerować nawet kilkanaście procent więcej powierzchni magazynowej.
Może to oznaczać ogromne zyski, zwłaszcza dla ogromnych powierzchniowo magazynów. Oznacza to również większy komfort pracy magazynierów a przez to większą ich efektywność. Warto, więc dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy wyborze regałów magazynowych. Pomogą nam w tym sami producenci regałów magazynowych, wskazując na najważniejsze kwestie.
Rodzaje regałów magazynowych
Zanim poznamy czynniki decydujące o wyborze konkretnego rodzaju regałów, warto sprawdzić ofertę producentów regałów magazynowych. A ta jest całkiem szeroka. Na polskim rynku funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt firm produkujących i sprzedających wyposażenie dla magazynów. Mimo zróżnicowanej oferty oraz dużych rozpiętości cenowych, bez trudu można wskazać kilka rodzajów regałów. Jakie są najczęściej spotykane?
Regały wjezdne i przejezdne
Rozwiązanie idealne do przechowywania towarów, które są wrażliwe na nacisk. Regały te umożliwiają ustawianie produktów jeden za drugim w regale. Ten system często jest wykorzystywany jako magazyn sezonowy. Służy on magazynowaniu jednorodnych towarów przy dużej ilości magazynowanych palet. Regały wjezdne i przejezdne obsługuje się wózkami widłowymi a największą zaletą takiego systemu jest kompaktowe magazynowanie i dobre wykorzystanie powierzchni magazynowej.
Regały wsuwane i przepływowe
Innym rodzajem regałów magazynowych są regały półkowe. To jeden z najprostszych, a przez to najczęściej stosowanych rozwiązań. Przeznaczony jest głównie do magazynowania małych części oraz towarów nie załadowanych na paletach. System ten można łatwo dostosowywać do indywidualnych potrzeb klienta przez regulowanie dodatków. Systemy regałów półkowych często są wielopiętrowe – osiągają nawet do 8 metrów wysokości, co pozwala maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce w hali magazynowej.
Regały wspornikowe i mobilne regały przesuwne
Do przechowywania towarów długich i wielkogabarytowych, np. sztang czy też drewnianych bali wykorzystywane są regały wspornikowe. Regały wspornikowe można skonstruować w każdym rozmiarze oraz dla każdego obciążenia. Regały przesuwne są montowane na specjalnych wagonach i wyposażone zostają są w elektryczne silniki przez co stają się mobilne.
Producenci regałów magazynowych radzą jak dobrać właściwe regały
Firmy zajmujące się wyposażeniem magazynów i gospodarowaniem powierzchnią magazynową wskazują na trzy najważniejsze aspekty, które należy brać pod uwagę przy wyborze regałów magazynowych. Są to:
- wielkość magazynu,
- przechowywany towar,
- funkcjonalność.
Mówiąc o wielkości magazynu, mamy na myśli zarówno jego powierzchnię jak i wysokość. Wielu producentów regałów magazynowych oferuje systemy kilkupiętrowe, do których obsługi wymagany będzie wózek wysokościowy. Jest to jednak świetne rozwiązanie, ponieważ wówczas większa powierzchnia hali jest zagospodarowywana. Kolejnym aspektem, który należy brać pod uwagę jest przechowywany towar oraz sposób jego składowania (paleta, kartony, baniaki). Mniejszy problem jest, jeśli towar można przechowywać na paletach, wówczas najczęściej wykorzystuje się regały wjezdne i przejezdne. Przy towarach o mniej prostych kształtach i dużych gabarytach stosuje się regały wspornikowe. Wybierając odpowiednie regały należy mieć również na uwadzę, czy dany produkt ma krótki termin ważności (spożywka) czy też może leżeć długi czas w jednym miejscu. Przy produktach spożywczych wymagane jest zastosowanie kilku udogodnień tak żeby w prosty sposób można było towary wyciągać. Ostatnią rzeczą, którą polecają zweryfikować producenci regałów magazynowych jest ich funkcjonalność. Wiele firm produkuje regały na specjalne zamówienie danego klienta. Powoduje to, że mogą być one łatwo modyfikowane.
Producenci regałów magazynowych liczą zyski
Rynek wyposażenia magazynowego przeżywa w ostatnich latach spore ożywienie i jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Producenci regałów magazynowych zacierają ręce, ponieważ w Polsce cały czas przybywa powierzchni magazynowych i nic nie zapowiada, żeby ta sytuacja miała się zmienić. Co ciekawe rozwija się nie tylko wewnętrzny rynek powierzchni magazynowej, ale również coraz częściej swoje magazyny otwierają w Polsce zachodni inwestorzy. Powoduje to rosnącą ilość zamówień regałów magazynowych. Wzrost powierzchni magazynowej pozytywnie wpływa również na rynek pracy, gdzie jest coraz więcej ofert pracy dla magazynierów czy też logistyków a sama praca jest coraz lepiej wynagradzana przez pracodawców. Jak wskazują producenci regałów magazynowych, trend wzrostowy utrzyma się w 2019 roku, przez co powierzchni magazynowych w Polsce będzie ciągle przybywać.