Ozonowanie przedmiotów – pandemia wirusa covid-19, wywróciła właściwie świat do góry nogami. Pod naciskiem różnego rodzaju wytycznych oraz obostrzeń, musimy nauczyć się funkcjonować na co dzień w pracy, w szkole, w domu oraz w przestrzeni publicznej, Istnieje wiele zasad, których musimy przestrzegać oraz wiele zaleceń, które mają nam pomóc przetrwać ten trudny czas.
Jedne z zaleceń, a w niektórych wypadkach wytycznych, które trzeba spełnić, dotykają przede wszystkim dezynfekcji powierzchni oraz różnego rodzaju przedmiotów. Inne dotyczą naszego zachowania w określonych sytuacjach. W jaki sposób możemy sprawić, aby dostosować się do tych zaleceń, jednocześnie czując się bezpiecznie.
Środki dezynfekcyjne
Na pierwszej linii ognia w walce z patogenem covid-19, są środki dezynfekcyjne. W większości przypadków są one na bazie alkoholu etylowego. Właściwie możemy stosować sam alkohol etylowy, ale musi on mieć stężenie minimum 70%. Tylko środki o takiej zawartości alkoholu, zapewniają skuteczną eliminację wirusa z czyszczonych powierzchni. Dotyczy to zarówno na przykład blatu naszego biurka, jak i podłogi, klamek od drzwi czy przedmiotów, takich jak zabawki.
Podwyższona temperatura
Wysoka temperatura również może być swego rodzaju środkiem dezynfekującym. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na fakt, że wirusy w wysokich temperaturach nie są w stanie przetrwać zbyt długo. Najczęściej podaje się, że przy temperaturze około 20 stopni, wirus jest w stanie przetrwać maksymalnie kilka godzin. Jest to również powodem, dla którego w ciepłych miesiącach letnich, mamy wrażenie, że tempo pandemii wyraźnie zwalnia. Za pomocą wysokiej temperatury niestety nie jesteśmy w stanie dezynfekować wszystkiego, ale niektóre rzeczy nadają się do tego celu idealnie. Na przykład, jeżeli posiadamy maski wielorazowego użytku, to trzymanie ich na przykład w piekarniku przez 20 minut, w temperaturze 100 stopni, powinno załatwić sprawę.
Ozonowanie przedmiotów i pomieszczeń
Jednym z lepszych środków do dezynfekcji pomieszczeń oraz przedmiotów, który dodatkowo po użyciu nie jest szkodliwy dla człowieka, jest ozon (oczywiście mamy tu na myśli sytuację, w której po na przykład ozonowaniu pomieszczeń, przez jakiś czas biuro jest wietrzone po to, aby resztki ozonu mogły się rozpaść do nieagresywnej dwuatomowej postaci, lub wylecieć z biura wraz z pędem powietrza). Ozon działa biobójczo na wiele organizmów żywych, a dla organizmów mniej złożonych takich jak grzyby, bakterie czy wirusy, jest bardzo zabójczy. Ozonowanie przedmiotów jest tutaj szczególnie dobrym zastosowaniem, przede wszystkim dlatego, że wiele przedmiotów ma dość skomplikowany kształt, a nie wszystkie powierzchnie, na przykład noże można bezpiecznie czyścić za pomocą środków dezynfekcyjnych. Nie zawsze takie czyszczenie za pomocą środków dezynfekcyjnych jest również skuteczne, dlatego stosuje się bardzo często ozonowanie przedmiotów. Ozonowanie przedmiotów może być również procesem szybszym, ponieważ w komorze służącej do ozonowania przedmiotów, możemy ich umieścić wiele jednocześnie, natomiast czyszcząc przedmioty ręcznie za pomocą na przykład wysokoprocentowego etanolu, musimy to robić pojedynczo. Ozonowanie przedmiotów daje nam równocześnie większą pewność, że zostały one zdezynfekowane dobrze. Szczególnie zaleca się ozonowanie przedmiotów na przykład w przedszkolach oraz szkołach, kiedy to ilość rzeczy, które musimy na bieżąco dezynfekować, jest naprawdę duża. Ozonowanie przedmiotów sprawia więc, że niektóre z tych placówek, mogą w miarę funkcjonować.
Noszenie maseczek
Obecnie chyba wszystkie rządy na świecie, kładą nacisk bardzo duży na to, aby obywatele przestrzegali przepisu mówiącego o noszeniu maseczek. Szczególnie jeżeli znajdują się w pomieszczeniach zamkniętych o małej kubaturze. W tego typu miejscach, po prostu najłatwiej jest się zarazić wirusem sars-cov-2. Sam wirus utrzymuje się w powietrzu dość długo, a jeżeli mamy do czynienia z miejscem, gdzie niespecjalnie występują różnego rodzaju większe przepływy powietrza, to czas ten jeszcze bardziej się wydłuża i sprawia, że ryzyko zarażenia jest naprawdę duże. Dlatego powinniśmy nosić maseczki jednorazowe lub wielorazowe, pamiętając oczywiście o regularnej ich wymianie. Maseczka chroni nas przed zarażeniem bardzo dobrze, ale też bardzo ważne jest tutaj zachowanie dystansu społecznego, czyli odległości minimum dwóch metrów, od innych ludzi. Jeżeli mamy dwie osoby, które mają maseczki i znajdują się w odległości minimum dwóch metrów od siebie, a jedna z tych osób jest zarażona, to ryzyko, że ta druga osoba zdrowa się zarazi, jest naprawdę bardzo niewielkie. W przypadku kiedy maseczek obydwie osoby nie posiadają, wówczas ryzyko to znacząco wzrasta. Maseczki oczywiście nigdy nie zabezpieczają w 100% przed zarażeniem się, ponieważ możemy, również nieumyślnie na przykład nawet mając maseczkę na twarzy, dotknąć maseczki zanieczyszczoną dłonią, lub spowodować, że wirus dostanie się do naszego organizmu w nieco inny sposób, ale należy zwrócić uwagę, że maseczka, jeżeli nawet nas nie ochroni w 100%, to sprawi, że zakażenie będzie łagodniejsze.