Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną – plusy i minusy

Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną - plusy i minusy

Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną – plusy i minusy – drzwi to jeden z kluczowych elementów każdego domu, czy też mieszkania. Występują zarówno na wejściu do niego, chroniąc tym samym przed swobodnym dostępem osoby obce, jak i także niemal w każdym pomieszczeniu. Ich dobór powinien być dopasowany do wystroju wnętrz, a także indywidualnych potrzeb.

Mówiąc o drzwiach, nie można jednak zapomnieć o elemencie, bez którego ich zamontowanie byłoby praktycznie niemożliwe, mianowicie ościeżnica. Najczęściej ościeżnice są sprzedawane w zestawach wraz z dopasowanymi do nich skrzydłami drzwiowymi.

Niekiedy jednak można spotkać, że sprzedawcy oferują wybór, a wtedy kupujący ma dylemat. Czy kupić drzwi z tradycyjna ościeżnica, czy też drzwi z ościeżnicą regulowaną. Czym się różnią i na czym polega działanie ościeżnicy regulowanej, o tym w dalszej części teksty.

O ościeżnicach słów kilka

Chcąc rozwijać temat ze wstępu, należy przede wszystkim zacząć od początku i wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ościeżnic, z czego mogą się one między sobą różnić materiałem. W sklepach można znaleźć między innymi:

  • ościeżnice drewniane, które wykonywane są z drewna klejonego, najczęściej dopasowanego wyglądem i kolorystyką do skrzydła drzwiowego.
  • z PCV – wykorzystywane do drzwi wykonywanych z tego samego materiału, posiadają one budowę komorową, a do tego są wzmacnianie za pomocą metalowych kształtowników.
  • metalowe – wykonywane z blachy ocynkowanej, przez co są odporne na korozję. Najczęściej spotykane wersje takich ościeżnic są malowane metoda proszkowa lub oklejane okleiną.

Rolą ościeżnicy jest stworzenie nieruchomej ramy dla skrzydła drzwiowego. Osadza się ją w otworze ściennym, poprzez użycie specjalistycznych materiałów uszczelniających, takich jak na przykład pianka montażowa.

Jak wybrać odpowiednią ościeżnice

Zastanawiając się nad rodzajem ościeżnic do swojego wnętrza, należy zwrócić uwagę na Kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest fakt czy dana ościeżnica będzie dedykowana do drzwi wewnętrznych, czy też zewnętrznych. Te drugie wykonywane są z materiałów odporniejszych na działanie czynników atmosferycznych.

Ponadto należy dokładnie określić jej wymiary, aby pasowała ona zarówno do drzwi, jak i otwory przygotowanego na nie. Zbyt mała ościeżnica może stanowić nie lada problem, natomiast zbyt duża, to konieczność skucia murów, co często staje się problematyczne zwłaszcza w wykończonych już pomieszczeniach.

Drzwi z ościeżnicą regulowana czy stałą

Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną - plusy i minusy
Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną – plusy i minusy

Najpopularniejszym i najprostszym modelem ościeżnic są ościeżnice stałe, nazywane także ościeżnicami blokowymi. Tego rodzaju futryny stosowane są, w których budynkach grubość ścian mieści się w przedziale od 6 do 10 centymetrów. Taka grubość ścian występuje najczęściej w stosunkowo nowym budownictwie, dlatego nie sprawdzą się one w starych budynkach czy też zabytkowych kamienicach.

Dodatkową wadą tego rozwiązania jest fakt, że ościeżnice stałe nie są sprzedawane z maskującymi listwami zestawie, przez co jakiekolwiek niedociągnięcia trzeba zniwelować na własną rękę co jest dodatkowym kosztem.

Drugim i na ogół częściej wybieranym rozwiązaniem są drzwi z ościeżnicą regulowana. Ich stosowanie jest zalecane wszędzie tam, gdzie wysteruje standardowa grubość ścian. Jedynym ograniczeniem w ich przypadku jest jedynie fakt, że ściana, w której ma być ona montowana, nie może być cieńsza niż 7,5 centymetra.

Ościeżnice regulowane charakteryzują się tym, że na wyposażeniu posiadają łapki, które obejmują ścianę z obu stron, dzięki czemu efekt wizualny jest o wiele bardziej zadowalający. Jednak główna i podstawowa zaleta drzwi z ościeżnicą regulowaną jest fakt, że ich szerokość można dowolnie zmieniać, jednocześnie dopasowując ją do określonych wymiarów.

Takie ościeżnice są o wiele praktyczniejsze, bardziej uniwersalne, a także wygodne w zamontowaniu. Dlatego też większość montażystów proponuje właśnie je.

Kiedy montaż drzwi z ościeżnicą stałą jest niemożliwy

Pomimo, że ościeżnica regulowana jest o wiele wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem, istnieje kilka przeciwwskazań, które skutecznie uniemożliwiają jej montaż w niektórych przypadkach. Pierwszym z nich jest wielkość pomieszczenia. W niewielkich pomieszczeniach masywna konstrukcja ościeżnicy regulowanej, może po prostu źle wyglądać. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie tradycyjnego rozwiązania i wykończenie go w ewentualności listwami montażowymi.

Drzwi z ościeżnicami regulowanymi nie zamontujemy także miejscach, kiedy otwór na nią występujące w miejscu styku ścian prostopadłych do siebie. W takiej sytuacji po jednej stronie zabraknie po prostu miejsca na łapy mocujące.

Dobierając ościeżnic do swojego wnętrza, należy przede wszystkim dokładnie przemyśleć jej zakup. Należy uwzględnić przede wszystkim grubość murów. Wielkość przestrzeni, do której mają prowadzić drzwi, a także samo położenie otworu drzwiowego, w którym ma być zamontowana ościeżnica. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak kolorystyka framugi, dopasowana do koloru skrzydła drzwiowego, a także jej wymiar.

angielski francuski niemiecki hiszpański

Author: