Jak przerobić kontener morski. Coraz częściej słyszy się, że dobrym pomysłem jest zaadaptowanie kontenera morskiego lub kontenera mieszkalnego, który kiedyś służył na budowie, do takich celów, jak własne biuro w kontenerze, altanka czy wręcz domek letniskowy. Niektórzy nawet kuszą się z takim stwierdzeniem, że wykorzystując kontener, możemy zbudować sobie całoroczny domek lub mieszkanie z kontenera.
Czy przerobienie kontenera do celów mieszkaniowych jest opłacalne?
Oczywiście są również głosy, które mówią, że cała inwestycja nie jest opłacalna, ponieważ koszt przerobienia kontenera, finalnie jest tylko kilkanaście procent niższy, niż budowanie domku letniskowego, zakupionego od firmy budowlanej. Jest w tym oczywiście trochę prawdy, ale warto tutaj sprostować, że wszystkie te wyliczenia, były wykonywane na takiej zasadzie, że wyliczono koszt budowy domku letniskowego, który to jest kupiony od firmy (czyli kupujemy projekt, kupujemy domek i kupujemy wykonawstwo) i jest to przyrównane, do zaadaptowania kontenera, którą to adaptację również wykonują firmy.
W przypadku kontenera możemy jednak w zasadzie wszystkie prace wykonać sami, z wyjątkiem przewiezienia kontenera z miejsca zakupu do miejsca, w którym będzie on docelowo stał oraz jego tam posadowienia. W przypadku domku letniskowego sprawa wygląda w taki sposób, że nawet gdybyśmy chcieli domek wybudować własnymi siłami, to jest to dla nas nieco ryzykowne. Jeżeli w trakcie takiej budowy popełnilibyśmy nawet drobne błędy, to jeśli okaże się, że z domkiem coś jest nie tak, możemy stracić na niego gwarancję, ponieważ producenci najczęściej na takie domki gwarancji udzielają, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy to jego ekipa dokonuje budowy.
Sumarycznie więc koszt adaptacji kontenera morskiego, może być nawet 60% niższy.
W jaki sposób przerobić kontener?
Przejdźmy teraz do etapu, w którym to przerabiamy nasz kontener. Przerobienie kontenera morskiego do celów mieszkaniowych, do stanu altanki, czy do stanu, w którym mamy własne biuro w kontenerze, możemy podzielić na dwa główne etapy.
Pierwszy etap jest krótszy i mniej pracochłonny, ale nie mniej istotne, niż etap kolejny. Pierwszym etapem jest posadowienie kontenera. Musimy to zrobić na przygotowanym terenie. Przygotowany teren to przede wszystkim wykonanie nazwijmy to małego fundamentu, na którym będzie stał nasz kontener. Ma to zapewnić nam dwie rzeczy. Pierwsza rzecz to izolacja od podłoża, dzięki czemu kontener nie będzie korodował oraz nie będzie się do niego dostawała wilgoć, a druga sprawa jest to wypoziomowanie tego kontenera. Taki fundament możemy wykonać bardzo prosto.
Wystarczy wykopać w ziemi kilkanaście dołków na głębokość około 30-40 cm i umieścić w nich dwa lub trzy bloczki fundamentowe, uprzednio wykopy wykładając kilku warstwami folii budowlanej. Ważne w tym wszystkim są dwie rzeczy. Pierwsza to taka, że jeden taki jeden fundament powinien przypadać na minimum 2 metry obwodu kontenera, natomiast druga ważna sprawa jest taka, że muszą być te fundamenty dobrze wypoziomowane, po to, aby kontener po prostu też był w poziomie.
Wykańczamy kontener
Wykończenie kontenera oczywiście musi być poprzedzone jakąś formą projektu, ponieważ nie powinniśmy robić takich rzeczy na bieżąco. Warto wspomnieć, że ten etap można pominąć, jeśli kupimy kontener budowlany cena jednak, jest większa niż za kontener morski. W pierwszej kolejności będziemy musieli zająć się tak naprawdę wykonaniem izolacji. Izolacje możemy wykonać bardzo łatwo, stosuje się tak naprawdę 3 materiały, czyli drewno, piankę poliuretanową oraz wełnę mineralną.
W pierwszej kolejności musimy z kantówek o wysokości około 120 mm wykonać ożebrowanie podłogi, ścian oraz dachu. W takie ożebrowanie najpierw nakładamy warstwę pianki poliuretanowej, która musi być na grubość około 3- 4 cm równomiernie rozłożona.
Ma to na celu zapobiegnięcie skraplaniu się wilgoci. Jeślibyśmy położyli tam tylko i wyłącznie wełnę mineralną, istnieje ryzyko, że mogłaby tam się gromadzić wilgoć.
Następnie na takie ożebrowanie nakładamy płyty regipsowe na ściany oraz sufit, natomiast podłogę możemy włożyć deskami, płytami OSB czy tak naprawdę tym, co chcemy i na podłogę się nadaje. Następnym etapem jest tak naprawdę wycięcie okien i drzwi oraz ich wstawienie i tak naprawdę, jeżeli zależy nam na posiadaniu altanki, to tak ogólnie można byłoby zakończyć.
Możemy sobie oczywiście wykonać dach jedno lub dwuspadowy, ale izolacja to tak naprawdę podstawowa rzecz, które zawsze musimy wykonać, jeżeli chcemy zaadaptować kontener relatywnie niskim kosztem. Są osoby, które na przykład robią sobie przyłącza elektryczne, można sobie zbudować toaletę, prysznic, kuchnię itp. To wszystko tak naprawdę już nie jest trudne wtedy, kiedy już mamy kontener zaizolowany i zabezpieczony przed wilgocią oraz warunkami atmosferycznymi.
Przede wszystkim taki kontener możemy udoskonalać, przebywając w środku, we w miarę komfortowych warunkach. Możemy sobie na bieżąco dokańczać i dodawać kolejne elementy i nie stanowi to ani zbyt dużego problemu, ani nie generuje specjalnie dużych kwot.