Delikatesy online – co to znaczy? W dobie powracających obostrzeń coraz popularniejsze stają się sklepy nazywane delikatesami online. Ale co to właściwie znaczy i jaka jest historia takich sklepów?
Co to są delikatesy?
Nazwa delikatesy pochodzi z języka francuskiego lub niemieckiego – odpowiednio są to w tych językach wyrazy délicatesse i Delikatesse. We wszystkich trzech językach początkowo słowo oznaczało to samo. Chodziło mianowicie wyszukane i niecodzienne artykuły spożywcze, często sprowadzane z dalekich krajów. Mięso aligatora, homar, gniazda jadalne, szampan, kawior, haggis ostrygi, wołowina Kobe – to tylko niektóre z produktów tradycyjnie uważanych za delikatesy.
Z czasem słowa tego zaczęto używać także do określenia miejsc, w których można było kupić tego typu produkty. Wciąż pozostaje jednak pytanie – jak sklepy takie przekształciły się w delikatesy online?
Od sklepów do delikatesów
Sklepy tak naprawdę obecne są od czasów starożytnych. Istnieją dowody na to, że handel barterowy istniał już około 10 000 lat temu – nie można jednak wykluczyć, że obecny był także wcześniej. Wraz z rozwojem różnych cywilizacji zawsze prędzej czy później pojawiał się natomiast jakiś system monetarny, a następnie miejsca handlu, takie jak grecka agora, czy rzymskie forum.
To na forum właśnie prawdopodobnie pojawiły się pierwsze sklepy detaliczne, choć w podobnym czasie powstawały one także na terenie Chin, gdzie już 200 lat przed naszą erą używano opakowań sygnalizujących pochodzenie oraz jakość produktów.
W Europie natomiast prawdziwy rozwój sklepów przypada dopiero na XVII wiek. Wcześniej handel odbywał się przede wszystkim na jarmarkach oraz targach. Dopiero później przeniósł się on do osobnych budynków i pomieszczeń ze znanymi dzisiaj z każdej ulicy witrynami.
Pierwsze sklepy typu Delikatesy
Pierwsze Delikatesy zostały otworzone w 1700 roku przez niemiecką firmę Dallmayr, która do dziś jest jedną z największych sieci zajmujących się tego typu handlem. Początkowo powstałe wówczas delikatesy miały za zadanie dać ludności niemieckiej dostęp do ekskluzywnych towarów sprowadzanych z różnych zakątków świata – takich jak banany i śliwki. To właśnie z Niemiec zjawisko delikatesów powędrowało w świat. Dla przykładu – w Stanach Zjednoczonych Ameryki pojawiły się one dopiero w XIX wieku i miały za zadanie początkowo zaopatrywać w towary niemieckich emigrantów.
Prowadzono w nich zarówno handel detaliczny, jak i zaopatrywano się w artykuły spożywcze do firmy – popularne stawały się bowiem lokale gastronomiczne bazujące na kuchniach z różnych zakątków naszego globu. W Polsce delikatesami nazywano sklepy dwojakiego rodzaju. Były to albo małe wiejskie sklepiki, albo sieci sklepów podobnych do niewielkich supermarketów.
Pierwsze spotkać można było w wielu polskich wsiach – miały za zadanie dostarczać ludności towary, po które normalnie trzeba było udawać się do miast. Sieci hipermarketów miały podobne zadanie, ale na większą skalę. Powstawały w dużych wsiach, miasteczkach oraz dużych miastach i miały upowszechnić dostęp do wielu towarów, tak rarytasowych, jak i zupełnie zwyczajnych. Jedną z takich sieci były powstałe w 1994 roku sklepy Alma.
Dzięki sprawnej organizacji sieci takie były dobrze zaopatrzone – można było zamawiać w nich nawet produkty spożywcze do firmy w hurtowych ilościach.
Sklepy przenoszą się do Internetu
Pierwszy sklep internetowy spożywczy powstał dopiero w XX wieku. Powody były oczywiste – coraz więcej ludzi uzyskiwało dostęp do Internetu i szybko sukces odniosły tego typu biznesy sprzedające komputery i artykuły biurowe. Sklep internetowy sprzedający artykuły spożywcze był po prostu naturalnym, kolejnym krokiem. W latach dziewięćdziesiątych na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki powstawało ich coraz więcej, a z czasem zaczęły pojawiać się również w innych krajach i na innych kontynentach.
Największy rozwój tego typu usług przypadł natomiast dopiero na ostatnie lata. Liczne obostrzenia pojawiające się w różnych krajach, a mające na celu troskę o zdrowie obywateli, spowodowały, że coraz częściej wybieramy zakupy online zamiast wycieczki do sklepów. Wzrost sprzedaży online w 2020 roku wyniósł około 300%.
Co można kupić w delikatesach online?
Tak naprawdę w delikatesach online możemy obecnie kupić absolutnie wszystkie artykuły, których potrzebujemy do życia i prowadzenia domu. Chodzi tu zarówno o żywność, jak i tak zwaną domową chemię. W delikatesach online kupimy nie tylko kawę, ryż, makaron czy słodycze, ale i proszek do prania, płyn do mycia podłóg, a nawet wiadro z mopem czy odkurzacz.
Znajdziemy tam po prostu wszystko to, co znaleźlibyśmy w stacjonarnym sklepie – również artykuły biurowe. Sklep online odpowiada więc najczęściej także na potrzeby osób, które od kilku miesięcy pracują zdalnie.
Za pomocą takich zakupów zaopatrzyć się można nie tylko w papier czy notatniki, ale także sprzęt taki jak drukarki, komputer, krzesło. Również po szkolną wyprawkę nie musimy jeździć do sklepów stacjonarnych – podręczniki, zeszyty i artykuły plastyczne także bez problemu zakupimy przez Internet.