Drony – co warto wiedzieć?

Drony - co warto wiedzieć?

Drony – co warto wiedzieć? Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się drony, zwane inaczej bezzałogowymi statkami latającymi. Jeszcze parę lat temu kojarzyły się z bardzo drogim sprzętem, który wykorzystywany był jedynie przez określone branże. Ich funkcjonalność jest na tyle szeroka, że obecnie są jednym z najlepszych atrybutów wielu grup zawodowych.

Ceny dronów na rynku posiadają bardzo duży rozstrzał, który umożliwia kupienie go zarówno przez amatorów, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Co warto wiedzieć na temat dronów? Przeczytaj o ich zaskakujących funkcjach.

Co to jest dron?

Dron, podobnie jak inne nowinki technologiczne, na przykład GPS, swoje początki ma w branży wojskowej. Dron jest bezzałogowym samolotem, który często wyposażony jest w kamerę sportową. Dzięki temu można nim rejestrować obraz na żywo, wykonywać zdjęcia oraz nagrywać filmy.

Jeszcze niedawno urządzenie było wykorzystywanie jedynie do celów naukowych oraz wojskowych, ale wraz z przekształcaniem jego budowy, powstał sprzęt do użytku prywatnego.

Budowa drony zależy od kosztów zakupu oraz celu, w jakim będzie używany. Najczęściej wyróżnia się:

  • drony składające się z czterech śmigieł – quadrocoptery,
  • drony składające się z sześciu śmigieł – hexacoptery,
  • drony składające się z ośmiu śmigieł – octocoptery.

Ponadto technologia pozwala wyróżnić drony, w zależności możliwości ich poruszania się po różnych powierzchniach. Sklepy z dronami oferują urządzenia:

  • potrafiące wyłącznie latać,
  • przypominające samoloty, wykorzystywane do trudnych zadań – płatowce,
  • posiadające umiejętność skakania oraz jeżdżenia – budową przypominają samochód,
  • przystosowane do poruszania się po wodzie – lub hybrydowe modele, czyli pływająco-latające.

Dron – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jeśli planujesz zakup urządzenia, koniecznie zapoznaj się z kryteriami, które pomogą ci wybrać najlepsze drony. Jeśli zwrócisz uwagę na kilka istotnych aspektów, jak moc czy rodzaj kamery sportowej, wbudowanej w sprzęt. Najczęściej od wysokości posiadanego przez Ciebie budżetu będzie zależała jakość zakupionego drona.

  1. Zasięg urządzenia

To od możliwości zasięgu zależy, na jaką odległość dron będzie mógł odlecieć. Sklepy z dronami oferują różne modele, mniej kosztowne potrafią pokonywać odległość do około  metrów, zaś droższe nawet do 8 km.

  1. Czas pracy urządzenia

To parametr, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Niskiej jakości sprzęty mogą latać zazwyczaj kilka, maksymalnie kilkanaście minut, co sprawia, że nieustannie musisz wymieniać baterię.

  1. Prowadzenie drona

Drony w zestawie mogą posiadać specjalne kontrolery sterujące, a niektóre modele mogą być prowadzone za pomocą aplikacji. Sposób sterowania i dodatkowe funkcje, jak programowanie trasy często związane są z ceną urządzenia.

  1. Kamera

Jeśli zależy Ci na urządzeniu, którego zadaniem będzie wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów, koniecznie zainwestuj w sprzęt z kamerą sportową, która zapewni maksymalną rozdzielczość i jakość zdjęć i nagrań. Taka funkcja przydaje się zwłaszcza profesjonalnym fotografom i filmowcom. Projekcje z lotu ptaka zawsze robią ogromne wrażenie.

  1. Wbudowany GPS

Drony z dużym zasięgiem niekiedy mogą się zgubić. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS odnalezienie drona jest bardzo proste.

  1. Jakość wykonania

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość komponentów i obudowy, z której wyprodukowany jest dron. Dzięki temu Twój sprzęt może uniknąć przypadkowego zniszczenia, jak na przykład uszkodzenie śmigła.

W jaki sposób działa dron?

Drony - co warto wiedzieć?
Drony – co warto wiedzieć?

Sposób pracy drona, wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowany. Działanie drona jest możliwe dzięki wbudowanemu akumulatorowi lub baterii. Jego prędkość i czas utrzymywania się w powietrzu jest zależny od jakości pracy i ilości śmigieł.

Amatorskie modele zazwyczaj na jednym ładowaniu latają około 30 minut, zaś profesjonalne urządzenia potrafią wznosić się około dwóch godzin.
Sterowanie odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu kontrolera. Innowacyjne modele posiadają możliwość kierowania za pomocą urządzeń mobilnych dzięki specjalnie stworzonym do tego celu aplikacjom.

Podczas lotu drona, dzięki specjalnej kamerze, możliwe jest wykonywanie zdjęć, przeglądanie obrazu na żywo, oraz rejestrowanie go na karcie pamięci urządzenia.

Dron, a jego prawo do lotu

Polskie oraz Europejskie prawo szczegółowo opisują, jak legalnie można latać dronem. Prawo dzieli przemieszczanie się sprzętu na dwie kategorie:

  • w zasięgu wzroku właściciela,
  • poza zasięgiem wzroku operatora.

Na terenie Polski można latać dronem bez pozwolenia wyłącznie rekreacyjnie lub sportowo, ale jeśli masa urządzenia nie przekracza 25 kilogramów. Absolutnie zakazane jest prowadzenie drona nad lotniskami, w ich pobliżu oraz nad miastem.

Dron nie może też wznieść się na wysokość większą niż 150 metrów.
Jeśli urządzenie chcesz wykorzystywać w celach zawodowych, konieczne jest uzyskanie specjalnego świadectwa kwalifikacji, które sygnowane jest symbolem UAVO. Do tego celu konieczne jest pozytywne zdanie egzaminu, otrzymanie orzeczenia lekarskiego, a także wykupienie ubezpieczenia OC.

Dron jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które oprócz amatorskich zastosowań, jest pomocne w wielu branżach. Zakup odpowiedniego modelu pozwala na korzystanie z jego funkcji w najlepszy sposób.

angielski francuski niemiecki hiszpański

Author: