Ile kosztuje domowy magazyn energii? Domowe magazyny energii pojawiły się jako namacalne ucieleśnienie idei rozproszonej energii i inteligentnego zużycia, które krążyły w powietrzu od wielu lat. Coraz więcej ludzi wybiera bezpieczeństwo energetyczne, odpowiedzialność za środowisko i rozsądną konsumpcję.
Naszym zadaniem jest zapewnienie im najnowszych technologii magazynowania energii oraz niezależności technicznej. Świat rozwija zieloną energię, odnawialne źródła energii, rynki rozwijają się w ogromnym tempie. Technologie są przekształcane, dzięki ewolucji transportu elektrycznego, koszt baterii spadł, a technologia przechowywania stała się dostępna także dla rynku konsumenckiego.
Zastosowanie domowych magazynów energii
Akumulacja energii elektrycznej rozwiązuje wiele problemów: to nie tylko tworzenie zapasów i wymiana generatorów paliwa. Domowy magazyn energii pełni rolę pełnoprawnego węzła poboru, stabilizuje napięcie. W przyszłości urządzenia magazynujące będą mogły pełnić rolę węzłów bilansujących i sterujących przepływami mocy nie tylko dla domowych systemów elektroenergetycznych, ale dla całego systemu elektroenergetycznego.
Idea została więc zsyntetyzowana z oczywistych potrzeb rynku. Producenci akumulatorów stanowiących domowy magazyn energii tworzą wygodny, zrozumiały i skuteczny produkt. Mówiąc prościej, akumulator jest rodzajem powerbanku dla domu. Nosimy ze sobą przenośne ładowarki do smartfonów, dlaczego więc nie mieć czegoś podobnego do całego domu lub mieszkania. Urządzenia, którymi można sterować za pomocą aplikacji.
Co daje domowy magazyn energii?
- Gwarantowane zasilanie w przypadku przerw w dostawie prądu. Oszczędność pieniędzy (można zaoszczędzić energię elektryczną wytworzoną przy użyciu paneli słonecznych, a każdy wie, że energia elektryczna jest dwukrotnie tańsza w nocy, użytkownicy mogą gromadzić energię w nocy i zużywać ją w ciągu dnia, zmniejszając tym samym swoje koszty).
- Zwiększenie mocy domu (domowy magazyn energii może znacząco zwiększyć moc domu bez konieczności pozyskiwania go z sieci).
- Przyjazny dla środowiska (nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji).
- Cisza (akumulator pracuje cicho).
- Ergonomia (magazyn energii łatwo wpasowuje się we wnętrze domu, nie potrzebuje osobnego pomieszczenia).
Domowy magazyn energii może służyć jako generator zapasowy lub w pełni zaopatrywać dom w prąd. W przypadku braku źródła zasilania (energii słonecznej) jest w stanie zasilić w ciągu dnia dom średniej wielkości.
Godną uwagi cechą jest to, że akumulator może akumulować energię z sieci w czasie, gdy jego minimalny koszt określają taryfy dostawcy. Można to zrobić w trybie zdalnego dostępu w oryginalnej aplikacji na smartfona.
Ile kosztuje domowy magazyn energii?
Pojemność domowych magazynów energii kształtuje się od 3 kWh – 13,5 kWh i cena ich zakupu waha się w granicach 15 000 do 50 000 złotych. Jest ona zależna od ilości modułów jakie są obecne w danym zestawie i marki. Przy czym koszt akumulatora 5kWh oscyluje około 14 000 złotych a 10 KWh około 25 000 do 30 000 złotych.
Jak pracuje system magazynowania energii w domu?
- Urządzenie magazynujące odbiera zebraną energię z paneli słonecznych. Przekształca go na prąd przemienny za pomocą wbudowanego falownika. Nie było go w modelach pierwszej generacji. Został wprowadzony jako wyposażenie dodatkowe i montowany obok siebie.
- Instalacja magazynowania energii posiada kulka trybów pracy przewidzianych dla różnych potrzeb gospodarstw domowych. Wyłącza się, gdy osiągnie 98-100% pojemności i włącza się dopiero po wyłączeniu sieci.
- Z własnym zasilaniem. Zwiększa odbiór energii z paneli słonecznych i ogranicza jej powrót do sieci. sterowanie czasowe (zrównoważone) – funkcja balansu.
- Regulowany parametr. Można ustawić szczytowy czas zużycia energii, a napęd zrekompensuje to kosztem własnego, wcześniej zarezerwowanego.
- Kontrola czasowa (oszczędność kosztów) – kontrola czasu. Jest skonfigurowany do akumulacji i zwrotu poprzez ustawienie na nich przedziałów czasowych (odbiór, zużycie).
Zasada działania domowego magazynu energii
Zasada działania polega na tym, że w obecności zewnętrznego źródła zasilania falownik przekazuje napięcie do odbiorników, podczas gdy wbudowana w niego ładowarka ładuje akumulator. W przypadku awarii zasilania falownik natychmiast przełącza się na zasilanie bateryjne i zamienia napięcie stałe na zmienne.
Systemy przechowywania dla prywatnego domu są w stanie zapewnić energię przez 24-48 godzin. Wskaźnik ten zależy od kompletności ładowania, liczby odbiorców i pojemności baterii.
Stosowane są następujące rodzaje baterii:
- Kwasowo- ołowiowe. Niedrogie, dobrze trzymaj ładunek i szybko osiągaj pełną pojemność.
- Litowo-jonowa. Lekka waga, niskie samorozładowanie i duża pojemność. O wyborze decydują własne potrzeby i możliwości finansowe.
Dlaczego domowe magazyny energii są opłacalną inwestycją?
Akumulatory jako domowe magazyny energii są szczególnie ważne dla integracji elektrowni słonecznych i wiatrowych w system energetyczny.
W szczególności szczyt produkcji energii słonecznej spowodowany wysoką aktywnością słoneczną występuje w środku dnia, kiedy poziom zużycia energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym zwykle spada w porównaniu z porannymi i wieczornymi szczytami zużycia.
Magazynowanie energii pozwoli gromadzić energię elektryczną w godzinach, w których można ją wyprodukować powyżej obecnego poziomu zużycia, a oddawać do systemu elektroenergetycznego w godzinach, w których zużycie wzrasta. Tym samym bezpieczeństwo systemu energetycznego (odpowiadające poziomom produkcji/zużycia energii elektrycznej) zostanie zapewnione przy integracji dużych ilości elektrowni słonecznych i wiatrowych z systemem energetycznym.
Systemy magazynowania energii odgrywają kluczową rolę w tworzeniu elastycznego systemu zaopatrzenia w energię, ponieważ mogą magazynować oraz uwalniać ją dokładnie w momencie, kiedy jest potrzebna.