Jak działa klimatyzacja manualna?

Jak działa klimatyzacja manualna

Jak działa klimatyzacja manualna? Coraz więcej osób decyduje się na założenie klimatyzacji, ponieważ coraz bardziej gorące miesiące w związku ze stale ocieplającym się klimatem stają się w naszym kraju normą. Urządzenia służące do klimatyzacji różnią się między sobą sposobem montowania, techniką chłodzenia i mocą, różnią się także sposobem obsługiwania sterowania.

Klimatyzacja do mieszkania różni się od klimatyzacji do domu, przede wszystkim zasadami, które trzeba uwzględnić w czasie jej montażu. Montując klimatyzację w mieszkaniu w bloku, trzeba uwzględnić obowiązujące zasady w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Nie zawsze dopuszczają one możliwość instalacji klimatyzacji na zewnątrz elewacji budynku lub na dachu.

W takim wypadku jedynym rozwiązaniem zostaje zamontowanie klimatyzacji na balkonie. Klimatyzacja do mieszkania generuje także pewien poziom hałasu, który jest odczuwalny zwłaszcza w nocy. Z tego względu spółdzielnie zazwyczaj ściśle określają parametry urządzeń, które mogą być zastosowane.

Klimatyzacja manualna

Jak długo może działać klimatyzacja?W przypadku klimatyzacji domowej manualnej urządzenie jest sterowane za pomocą pokręteł lub przycisków znajdujących się na obudowie klimatyzatora. Można nimi włączać i wyłączać urządzenie oraz regulować poziom temperatury.

Niektóre systemy sterujące urządzeniem posiadają także wbudowany zegar umożliwiający ustawienie urządzenia tylko w określonych godzinach, jest to przydatna opcja, ponieważ można włączyć klimatyzator jeszcze przed naszym przyjściem do domu.

Zasada działania klimatyzacji manualnej jest dosyć prosta, można ją porównać do pracy domowej lodówki, czynnik chłodzący przepływając w rurach, pobiera energię z jednego elementu jednostki chłodzącej, a następnie przekazuje ją do innego elementu tego samego urządzenia. Naprawa klimatyzacji manualnej, przy takim prostym schemacie również nie sprawia problemów.

W skład klimatyzacji wchodzą następujące elementy:

 – moduł wewnętrzny, który zawiera zazwyczaj parownik i wentylator wymuszający przepływ powietrza, w tym miejscu jest pochłaniane ciepłe powietrze i rozprowadzany jest chłód do wnętrza pomieszczenia,

 – rury wykonane z miedzi, w nich krąży czynnik chłodzący, który przenosi ciepło do agregatu chłodzącego,

 – moduł zewnętrzny, w którym znajduje się skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny, a także wentylator powietrza, w tym miejscu ciepło jest wydalane na zewnątrz,

 – czynnik chłodniczy, po sprężeniu wraca do elementu wewnętrznego, w którym następuje jego rozprężenie i pobranie ciepłego powietrza.

Klimatyzacja do domu powinna być zamontowana i regularnie monitorowana przez odpowiedni serwis klimatyzacji, tylko wtedy będzie można korzystać z niej w pełni wydajnie.

Inne możliwości klimatyzacji do domu

Obecnie stosowana klimatyzacja domowa to także urządzenia spełniające wiele funkcji poprawiających komfort życia domowników. Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest oczywiście chłodzenie temperatury, klimatyzator umożliwia kontrolowanie i dostosowanie powietrza do potrzeb domowników.

Klimatyzacja do mieszkania może także pełnić funkcję grzewczą dzięki zastosowaniu rewersyjnej pompy ciepła, której działanie bazuje na odwróceniu funkcji chłodzenia do funkcji ogrzewania, przydatnego w okresie zimowym. Istnieje także możliwość zintegrowania klimatyzacji z wentylacją, co umożliwia stałą wymianę powietrza. Wentylacja może działać także w tym czasie, kiedy klimatyzacja jest wyłączona. Zastosowanie specjalnych filtrów w klimatyzacji domowej powoduje osuszenie i oczyszczenie powietrza. Zaawansowanie tego procesu jest uzależnione od rodzaju zastosowanych filtrów, odpowiednie oczyszczenie powietrza z alergenów, pyłków czy zarodników grzybów jest szczególnie przydatne dla alergików.

Powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach zachowuje wilgotność na poziomie od 40 do 60%, co jest korzystne dla układu oddechowego człowieka, przy takiej wysokości wilgotności nie istnieją korzystne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Coraz częściej klimatyzacja do domu wykorzystywana jest do jonizowania powietrza, które odbywa się przy pomocy specjalnego elektrostatycznego filtra. Jonizator jest stosowanym  dodatkowym podzespołem.

Poprzez wytwarzanie ujemnych jonów wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami i prowadzi do zlikwidowania nieczystości znajdujących się w powietrzu. Dzięki pozbyciu się z powietrza grzybów, bakterii, pyłów i niekorzystnych alergenów staje się ono czyste i nie zawiera niemiłych zapachów. Oddychanie w takim wypadku jest nie tylko zdrowe, ale również przyjemne.

Eksploatacja i konserwacja klimatyzacji domowej

Naprawa klimatyzacji nie musi być konieczna, jeśli urządzenie jest dobrej jakości i jest systematycznie konserwowane. Należy także zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia.

Serwis klimatyzacji montując klimatyzację do mieszkania, zwraca uwagę na moc urządzenia. Za mała moc urządzenie sprawi, że będzie ono zmuszone pracować cały czas na najwyższych obrotach, generując wysokie rachunki za prąd. Zbyt duża moc spowoduje nadmierne wychłodzenie i zbyt duże przemieszczanie się powietrza co nie wpływa korzystnie na zdrowie. Regularna konserwacja daje pewność, że klimatyzacja domowa nie stanie się siedliskiem mikrobów.

angielski francuski niemiecki hiszpański

Author: