Najlepsza gładź szpachlowa – porady

Najlepsza gładź szpachlowa - porady

Najlepsza gładź szpachlowa – porady – jesteś na etapie wykańczania domu i nie wiesz jaką gładź wybrać? A może chcesz się odpowiednio przygotować do tego kroku już wcześniej? Otóż dobrze dobrana gładź sprawi, że uzyskasz efekt nieskazitelnie gładkich i równych ścian. Gładź szpachlowa najczęściej wykonana jest z połączenia gipsu syntetycznego, składników mineralnych, plastyfikatorów oraz substancji które opóźniają wiązanie gipsu. Dzięki temu możliwe jest dokładne dopracowanie pokrywanej powierzchni.

Zanim przystąpisz do zakupu dobrze zapoznaj się ze wszelkimi opiniami na temat produktów i sprawdź, która gładź nada się w Twoim przypadku. Jaką gładź gipsową wybrać? Gdzie szukać najlepszych gładzi? Czym różni się gotowa gładź gipsowa od gładzi w proszku? Odpowiedzi na te, i inne nurtujące Cię pytania, poznasz czytając poniższy artykuł.

Gotowa gładź a gładź w proszku – różnice

Zacznijmy od tego czym różni się gotowa gładź gipsowa od gładzi w proszku. Otóż gotowy produkt świetnie sprawdzi się dla osób, które chcą zaoszczędzić swój czas. Produkt ten pozwala na natychmiastowe przystąpienie do pracy – bez konieczności wcześniejszego przygotowywania. Wystarczy jedynie otworzyć wiaderko z gotową gładzią i można od razu przystępować do pracy – co pozwala zaoszczędzić ok. 20 min, które musielibyśmy poświęcić na rozrabianie suchego produktu z wodą. Jeżeli natomiast chodzi o gładzie gipsowe w proszku to wybierane są ona najczęściej przez osoby, których fundusz jest mocno ograniczony – gdyż jest to znacznie tańsza wersja. Praca z tego typu produktem zajmuje również więcej czasu, ponieważ trzeba przejść przez proces rozrabiania suchej masy z wodą. Zarówno gotowe, jak i sypkie gładzie, można zakupić w hurtowniach z chemią budowlaną.

Najczęściej polecane gładzie

Producenci gładzi gipsowych proponują nam przeróżne produkty do wykańczania wnętrz. Znajdziemy je zarówno w formie sypkiej jak i pod postacią gotowych gładzi. Oto kilka najczęściej polecanych produktów.

  1. Cekol C-35. Jest to gładź w formie sypkiej, która cechuje się dużą odpornością na niskie temperatury i wodę. Sprawdzi się ona zarówno przy wykańczaniu pomieszczeń jak i przy pracach na zewnętrz budynku. Z uwagi na to, że jest bardzo trwała i elastyczna możliwe jest jej stosowanie pod ciężkie okładziny ścienne. Przed przystąpieniem do pracy z tym produktem należy odpowiednio wyrabiać go przez około 20 min- po tym czasie można rozpocząć nakładanie.
  2. Nida Pro. Ten produkt jest to gotowy wyrób, którego nie trzeba wcześniej przygotowywać. Odznacza się bardzo wysoką przyczepnością, a efekt wykończenia jest bardzo twardy i solidny. Wybór tego typu gładzi gipsowej jest najlepszy w sytuacji, gdy nie mamy dużo czasu na ukończenie prac wykończeniowych i chcemy zakończyć je jak najszybciej – produkt nadaje się do użycia od razu po otwarciu wiaderka. Gotową powierzchnię można bez przeszkód docierać przy użyciu szlifierki do gipsu. Gładź można nakładać również w sposób mechaniczny – w tym przypadku należy dodać do gładzi odpowiednią proporcję wody.
  3. Knauf MP Finish. Jest to sypka gładź gipsowa, przeznaczona do finalnego wykańczania ścian oraz sufitów. Idealnie sprawdzi się zarówno na tynkach gipsowych, jak i na podłożach betonowych, starych gładziach, płytach gipsowo-kartonowych czy też tynkach cementowo-wapiennych. Pozwala ona uzyskać efekt niezwykle gładkiej powierzchni – która idealnie nadaje się do malowania. Przy pierwszym nałożeniu można nałożyć maksymalnie pięciomilimetrową warstwę produktu – którą później można wzmacniać dokładając kolejne warstwy.

Porady związane z nakładaniem gładzi

Najlepsza gładź szpachlowa - porady
Najlepsza gładź szpachlowa – porady

Zanim przystąpisz do wykonywania prac związanych z nakładaniem gładzi to najpierw dobrze zabezpiecz wszelkie sprzęty znajdujące się w danym pomieszczeniu przy użyciu folii ochronnej lub, w miarę możliwości, przenieś je w inne miejsce. Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi. Kiedy wykonasz już te czynności możesz przejść do przygotowania podłoża, na które nakładana będzie gładź. Zadbaj o to, aby dokładnie usunąć warstwę starej farny – np. przy użyciu drucianej szczoteczki i szpachelki. Następnie dokładnie oczyść, odtłuść i odpyl powierzchnię – tak, aby żadne zanieczyszczeni nie osłabiało przyczepności gładzi szpachlowej, gdyż może to spowodować jej odpadanie. Oczyszczoną powierzchnię należy pokryć gruntem podtynkowym, który zwiększy przyczepność gładzi. Po wykonaniu tej czynności można już przystępować do przygotowania zaprawy – w zależności od tego jaki rodzaj gładzi wybraliśmy. Jeżeli gładź jest w formie sypkiej to należy zmieszać ją z wodą – zgodnie z proporcjami wskazanymi przez producenta. Do tego celu użyć należy wiertarki z mieszadłem. Bardzo ważne jest o, aby nie dopuścić, by w masie znalazły się grudki. Pamiętaj także o tym, aby jednorazowo rozrobić tylko tyle masy, ile zdążysz wykorzystać w przeciągu godziny – gdyż po upływie tego czasu gładź zacznie się wiązać, a jej nakładanie stanie się niemożliwe. Po nałożeniu gładzi i przygotowaniu ściany do malowania pamiętaj o użyciu gruntu malarskiego, który zagwarantuje lepszą przyczepność farby do podłoża.

Author: