Odpowiedni dysk do Twojego komputera – co najlepiej wybrać?

Odpowiedni dysk do Twojego komputera - co najlepiej wybrać?

Odpowiedni dysk do Twojego komputera – co najlepiej wybrać? Proponowane nam obecnie urządzenia elektroniczne stoją na wysokim poziomie technicznym i dają użytkownikom masę możliwości. Kluczowym sprzętem, z którego korzysta zdecydowana większość z nas są oczywiście komputery. Niezależnie czy stacjonarne czy przenośne to zawsze urządzenia składające się z różnych podzespołów, które ze sobą połączone sprawiają, że komputer może pracować. Większość użytkowników nie do końca przywiązuje wagę do tego jak komputer jest zbudowany, z jakich elementów się składa i dlaczego może funkcjonować.

Najważniejsze dla przeciętnego użytkownika jest to, by komputer działał, dawał możliwość wykonywania codziennych zadań związanych z jego użytkowaniem. Jednak przed wyborem nowego sprzętu warto poznać pewne zasady, dzięki którym wybór nowego komputera stanie się łatwiejszy. Wśród istotnych elementów każdego sprzętu znajduje się dysk twardy, na którym zapisywane są wszystkie gromadzone przez nas dane. Dysk obok płyty głównej i procesora stanowią trzon komputera. Bez dysku jego praca nie będzie możliwa, ponieważ to dysk odpowiada za to co widzimy na ekranie. Zapisany jest na nim system operacyjny, gromadzone są pliki, z którymi pracujemy. Dlatego wybór odpowiedniego dysku będzie miał istotne znaczenie dla funkcjonowania zakupionego komputera.

Wybór dysku – jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Wybierając dysk do swojego komputera, bądź też dysk przenośny warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Obecnie na rynku funkcjonują dwie opcje jeśli chodzi o budowę techniczną i funkcjonowanie dysku. Oferowane są dyski HDD oraz dyski SSD i to pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami musimy wybierać odpowiedniej opcji dla siebie. Poza wyborem formatu SSD bądź HDD należy również zdecydować o tym jaką pojemność będzie miał wybrany przez nas dysk. Im większa pojemność tym więcej danych będzie można na dysku zapisać. Obecnie producenci dysków prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej pojemnych nośników. Niektórzy z nich, wiodące na rynku marki informują, że w ciągu kilku lat wprowadzą do sprzedaży dyski pozwalające zapisać nawet 100 TB danych. Dla przeciętnego użytkownika komputera to oczywiście informacje, które mogą być jedynie ciekawostką. Zazwyczaj pojemność sięgająca 1TB dla nas będzie wystarczająca. Ostatecznie wybór pojemności dysku to rzecz jasna kwestia indywidualna, którą trzeba samodzielnie rozważyć i zdecydować biorąc pod uwagę własne potrzeby w zakresie użytkowania sprzętu. Natomiast istotniejsze mogą być informacje pomagające w podjęciu decyzji czy wybrać dysk HDD czy zdecydować się na dysk SSD.

Dysk HDD – klasyka obecna od lat

Odpowiedni dysk do Twojego komputera - co najlepiej wybrać?
Odpowiedni dysk do Twojego komputera – co najlepiej wybrać?

Klasycznym rozwiązaniem do komputerów osobistych od kilkudziesięciu lat są oczywiście dyski HDD. Przez te lata one również uległy wielu zmianom, zostały udoskonalone, od strony technicznej stoją na wyższym poziomie, charakteryzują się lepszą wytrzymałością niż w pierwszych latach produkcji. Jednocześnie oczywiście systematycznie od chwili ich powstania do dnia dzisiejszego prowadzone były prace, które zwiększały pojemność wprowadzanych do sprzedaży dysków przenośnych. Obecnie dyski mające po kilka TB są już standardem na rynku. Dlaczego więc to właśnie dyski SSD zaczynają wybierać klasyczne dyski HDD? Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w budowie standardowego dysku. HDD to dysk, który składa się z wirujących w obudowie cienkich szklanych talerzy pokrytych warstwa metalu i powłoki magnetycznej. Na talerzach pracują głowice, które odpowiadają za zapisywanie i odczytywanie danych na dyskach. Taka budowa sprawia, że wewnątrz znajdują się ruchome elementy, które na dodatek są dość delikatne. Mechaniczna ich praca sprawia, że są podatne na zużycie i tym samym cykl pracy takiego nośnika jest ograniczony. Ruchome elementy sprawiają, że jest dość delikatny i wszelkie upadki, uderzenia mogą doprowadzić do uszkodzeń i zniszczenia danych zgromadzonych na dysku. W momencie, gdy dysk pracuje i talerze się kręcą tak naprawdę powinno się unikać jego podnoszenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku dysków SSD i dlatego ich popularność w ostatnich latach tak istotnie wzrosła.

Dysk SSD – pozbawiony ruchomych elementów

Dysk SSD przygotowany jest w formie odpowiadającej metodzie zapisywania danych na pamięci flash. To komfortowa opcja, w ramach której użytkownik otrzymuje dysk składający się z kości pamięci, umieszczonych na mikroprocesorowej płytce. W takiej formule nie ma żadnych elementów ruchomych więc dysk nie wykonuje mechanicznej pracy. Dzięki temu jest w stanie pracować bez oznak zniszczenia znacznie dłużej niż HDD. Dyski SSD ze względu na swoją budowę mogą być bez obaw transportowane i otrzymują dodatkowo bardzo wysoki zakres temperatur, w jakich mogą pracować. Brak mechanicznych elementów doprowadza do tego, że dysk jest dużo bezpieczniejszy dla przechowywanych danych. Ryzyko jego uszkodzenia jest znacznie mniejsze niż przy dysku HDD. Jednocześnie budowa dysku sprawia, że dostęp do danych jest tutaj znacznie szybszy niż w przypadku dysków z wirującymi talerzami i głowicą. Dlatego dyski SSD świetnie sprawdzają się jako dysk systemowy.

Author: