Podologia – pomoc dla stóp

Podologia - pomoc dla stóp

Podologia – pomoc dla stóp, to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem kończyn dolnych, a w szczególności chorób stop i stawu skokowo-goleniowego. Podologia w Polsce jest stosunkowo mało znana, dopiero rozwija się, zaczynają powstawać gabinety, w których pracują podolodzy. Podolog to najczęściej osoba, związana z kosmetologią, która zajmuje się leczeniem chorób stóp. Powinna posiadać wiedzę z zakresu kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii i diabetologii. Dzięki temu będzie mogła kompleksowo zająć się stopami chorej osoby. 

Główne schorzenia leczone u podologa.

Do specjalisty z tej dziedziny zgłaszają się osoby, które mają jakiekolwiek problemy ze stopami. Są to m.in.: 

  • Wrastające paznokcie – to bardzo częsta przypadłość, najczęściej spowodowana noszeniem zbyt ciasnego obuwia, które uciska paznokcie. Może również powstać wskutek niewłaściwego obcinania paznokci lub predyspozycji rodzinnych. Jest to problem bardzo bolesny, który może utrudniać chodzenie. Nieleczony, może powodować stany zapalne, ropne, pojawienie się tzw. dzikiego mięsa. Podolog najczęściej likwiduje ten problem za pomocą klamer, które przynoszą natychmiastową ulgę likwidując ból. Dodatkowo podolog pokazuje jak dbać o paznokcie, aby problem nie powrócił
  • Grzybica stóp – to choroba, która występuje najczęstszej u osób, które korzystają z basenów, ale do jej powstania mogą przyczynić się też inne czynniki np. nieodpowiednia higiena, cukrzyca czy uszkodzenia paznokci. Wywołana jest przez grzyby, a jej leczenie jest długotrwałe, często odbywa się z udziałem lekarza dermatologa. Podstawowa leczenia to środki farmakologiczne, w postaci maści i tabletek.
  • Haluksy – to inaczej koślawy paluch. Jest to choroba, która występuje najczęściej u kobiet, objawia się poważną deformacją stóp. Przyczyną jej powstania może być niewygodne obuwie, praca w stojącej pozycji, nadwaga, reumatyzm i genetyka. Podolog może pomóc zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprzez zaproponowanie ortezy oraz wkładki ortopedycznej, robionej na wymiar. Haluksy można zlikwidować całkowicie tylko przez zabieg chirurgiczny.
  • Odciski, nagniotki – to problem, z którym zmierzył się chyba każdy człowiek. Odciski powstają pod wpływem niewłaściwego obuwia, wskutek nadwagi. Podolog może usunąć nagniotek przez zastosowanie odpowiedniej maści złuszczające lub za pomocą narzędzi podologicznych. Oba zabiegi są bezbolesne, pozwalają na łatwe pozbycie się bolesnego problemu. Specjalista powinien też poinformować co robić, aby nie dopuścić do powstania kolejnych odcisków, może zaproponować odpowiednie wkładki do butów.
  • Stopa cukrzycowa – to bardzo poważna choroba, która powstaje wskutek nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy. Nie leczona, może zakończyć się amputacją kończyny. Jej objawy to pojawienie się owrzodzeń poniżej kostki i na stopach. Podolog musi współpracować z lekarzami innych specjalności, aby podjąć odpowiednie leczenie. Podolog może nauczyć prawidłowej pielęgnacji chorych stóp oraz zalecić noszenie dobrze dobranego obuwia.
  • Pękające, suche pięty – to bardzo częsty problem, z którym najczęściej zgłaszają się kobiety. Pękające pięty wyglądają nieestetycznie, mogą też powodować powstanie ran i dolegliwości bólowych. Leczenie pięt u podologa polega na usunięciu zrogowaciałej skóry za pomocą frezarki, a następnie nawilżenie stóp odpowiednimi preparatami. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie. Aby suche pięty nie pojawiły się po jakimś czasie, należy pamiętać o dobrze dobranym obuwiu oraz codziennej pielęgnacji stóp.
  • Nadpotliwość stóp – z problemem nadmiernej potliwości stóp zmaga się duża liczba osób. Może powstać w wyniku chorób, źle dobranego obuwia, noszenia skarpetek ze sztucznych tkanin, wskutek niewłaściwej higieny oraz złej diety. Podologia proponuje na ten problem profesjonalną pielęgnację, zabiegi higieniczne oraz zabieg jonoforezy wodnej, który usuwa problem na kilka miesięcy.
  • Brodawki wirusowe – do problem występujący u dzieci i dorosłych. Powstają na skutek zagnieżdżenia się wirusa HPV, który powoduje powstanie zmian na skórze dłoni, stóp oraz innych częściach ciała. Podolog usuwa brodawki za pomocą specjalistycznych narzędzi lub preparatów chemicznych, które zmiękczają naskórek. Trzeba go powtarzać w regularnie w odstępie około jednego miesiąca, w domu stosować preparaty wspomagające.

Podologia – kto może zostać specjalistą, z tej dziedziny?

W Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących tego zawodu. Zdarzają się osoby, które tytułuję się podologiem, a mają ukończony kurs, trwający kilkanaście godzin. Taka osoba nie ma odpowiedniej wiedzy, aby pomagać pacjentom. Dobry podolog powinien mieć ukończone studia zawodowe, które pozwalają na zdobycie odpowiedniej wiedzy. Ważna jest również praktyka i doświadczenie, zdobyte pod okiem dobrego specjalisty. Istotne jest udział w kongresach podologicznych,  specjalistyczne szkoleniach lub indywidualnych kursach. Kursy powinny zawierać ćwiczenia praktyczne, które pozwolą zdobyć odpowiednią praktykę. Podologia jest w fazie rozwoju, dlatego należy ciągle uzupełniać swoją wiedzę.

Author: