Świadczenie usług prawniczych bez aplikacji – chcąc skorzystać z usługi prawnej, każdy z nas szuka takiej osoby lub firmy, która jest w stanie pomóc nam rozwiązać problem, z jakim się borykamy. Wiadomo, iż są pewne sytuacje, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązań i tylko i wyłącznie pomoc prawnika wchodzi w takim przypadku w grę.
Wiadomo jednak, iż usługi prawnicze kosztują sporo i niestety często nie jest nas stać na doświadczonych, naprawdę bardzo dobrych prawników w swojej specjalizacji. Co można więc w takiej sytuacji zrobić? Usługi prawnicze bez aplikacji to jedna z opcji, na jaką można się zdecydować. Cóż to jednak oznacza?
Zacznijmy od początku. Według obowiązujących przepisów prawa, porady mogą być udzielane przez osobę, która legitymuje się wykształceniem prawniczym, ale nie odbyła w tym zakresie stosownej aplikacji. Wiele osób zastanawia się bowiem nad tym, czy jest to w ogóle możliwe. Bo jak to osoba, która nie ma aplikacji, ma nam pomóc? Okazuje się, że wystarczy ukończenie studiów, by usługi prawnicze świadczyć, ale trzeba mieć na uwadze kilka, bardzo istotnych rzeczy.
Doradztwo prawne bez zezwoleń jest w Polsce możliwe, jednak należy pamiętać o tym, że prowadząc w tym zakresie własną działalność gospodarczą, nie można posługiwać się określeniem kancelaria adwokacka, jak również i nie można reprezentować swojego klienta przed sądem, bowiem takie coś mogą świadczyć jedynie osoby z aplikacjami i na mocy określonych przepisów kodeksu prawnego. Takie osoby bez aplikacji mogą świadczyć porady prawne w formie doradztwa, ale żadne inne usługi nie wchodzą w tym zakresie w grę. Taka forma usług jest zdecydowanie tańsza, niż w przypadku korzystania z prawnika z aplikacją, ale trzeba przy tym pamiętać, że chodzi przede wszystkim o rozwiązanie naszego problemu. Wiadomo, że jeżeli jest on tak duży, iż dany prawnik będzie musiał reprezentować nas przed sądem, to trzeba korzystać z prawnika z aplikacją, ale jeśli chcemy jedynie się poradzić, bo nie mamy pojęcia, co zrobić, wówczas warto wybrać taką osobę bez aplikacji, bo ma ona wiedzę, by nam pomóc, a nie kosztuje majątku, co sprawdza się przede wszystkim wśród osób, których fundusze w znacznym stopniu są ograniczone. Taka forma prowadzenia działalności jest możliwa, działa ona jak najbardziej legalnie i bez wątpienia stanowi doskonały wybór dla naprawdę wielu klientów.
A czym są usługi prawne bez przetargu?
Jeśli chcemy postawić na usługi prawne, które są w znacznym stopniu uproszczone w procedurze wyboru wykonawcy, możemy postawić na tak zwane zamówienia społeczne, które działają bez przetargu. Dzięki takim rozwiązaniom, prawnicy mają większe szanse na otrzymanie określonych zleceń.
Choć bycie osobą pracującą w zawodach związanych z prawem jest bardzo opłacalne, to jednak są pewne procedury i działania, których należy przestrzegać i w pełni się do nich dostosować. Jak wiadomo usługi z zakresu prawa mogą dotyczyć różnych specjalizacji, w zależności od tego, co nas interesuje. Prawnikiem jest bowiem i adwokat i radca prawny, sędzia, czy prokurator. W zależności więc od tego, w jakim zawodzie chcemy pracować, taką też specjalizację powinniśmy wybrać.
Jakie więc są konkretne aplikacje prawnicze w Polsce?
Łącznie jest ich dziewięć i zalicza się do nich między innymi aplikację: adwokacką, radcowską, sędziowską, prokuratorską, rzecznikowską i te wszystkie trwają 3 lata. Następnie może to być aplikacja notarialna i trwa ona 3, 5 roku. Do tego może być również aplikacja komornicza 2 lata, legislacyjna i kuratorska – 1 rok. Jak wygląda egzamin na aplikację? Składa się on ze 150 pytań zamkniętych, które dotyczą prawa konstytucyjnego, karnego, cywilnego, z postępowania cywilnego i temu podobnym. Aby móc na aplikację się dostać, należy zdobyć minimum 100 punktów. Jest ona płatna i w zależności od danej specjalizacji kosztuje określone kwoty. Ile trzeba więc liczyć za tego typu działanie? W przypadku radców i adwokatów jest to kwota 5850 zł, komorników – 5625 zł. Niestety na początku kariery jako aplikant, często pracuje się zupełnie za darmo lub dostaje się symboliczne pieniądze. Warto jednak mieć na uwadze ten fakt, że trwa to tylko jakiś czas, aż do momentu uzyskania tytułu zawodowego, po którym to praca daje już dużo większe pieniądze i ciągłe możliwości rozwoju.
- https://klimkowski-kancelaria.pl/234/kancelaria-adwokacka-trojmiasto
- https://klimkowski-kancelaria.pl/231/kancelaria-prawna-lodz
Jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć i do czegoś dojść, to należy zdać sobie sprawę z tego, że początki zawsze są trudne, bez względu na to, o jakim zawodzie mówimy. Wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej to często bardzo trudne zadanie, dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość i wierzyć, że dziś jest ciężko, ale za jakiś czas świadcząc usługi prawnicze w konkretnej specjalizacji, zarabiać będziemy dużo więcej, chyba że nie mamy takich aspiracji i jak wspomnieliśmy powyżej, będziemy świadczyć doradztwo prawne bez aplikacji. To nasz wybór i my musimy umieć odpowiednio pokierować swoim życiem. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy w pełni się skupić, by zyskać pełne zadowolenie i zawodową satysfakcję.
Klimkowski kancelaria prawna |
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10 |
90-427 Łódź |
42 208 88 42 |
www.klimkowski-kancelaria.pl |
Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego |
ul. Saska 7E |
03-968 Warszawa |
511 098 052 |
www.adwokat-seidel.pl |
Pomoc | przy | kredycie |
ul. Kaszubska 53/5 |
70-226 Szczecin |
664 954 550 |
www.pomocprzykredycie.pl |
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa |
ul. Kaszubska 53/3 |
70-226 Szczecin |
532 395 444 |
www.odfrankuj.org |