Wypełnianie zęba, plombowanie

Wypełnianie zęba, plombowanie

Wypełnianie zęba, plombowanie to inaczej rekonstrukcja. Przy której zostają użyte specjalistyczne narzędzia a także materiały. Celem tego zabiegu jest zachowanie zęba i przywrócenie do prawidłowego stanu. Zabieg stosuje się przede wszystkim przy mechanicznym uszkodzeniu, bądź skutkiem rozwinięcia się próchnicy i osłabieniem zęba. Polega on na wyleczeniu na początku stanu zapalnego, jeżeli jest, a później usunięciu biologicznych resztek.

Wypełnianie zęba, plombowanie
Wypełnianie zęba, plombowanie

Pierwszym krokiem podczas zabiegu jest ocena stanu zęba. Jeżeli wymaga tego sytuacja, na początku pacjent jest leczony antybiotykiem w celu pozbycia się stanu zapalnego. Kolejnym krokiem jest znieczulenie zęba, nie zawsze jest to wymagane. Następnie ząb został rozwiercony, specjalistyczną wiertarką z założonym odpowiednim wiertłem. Celem tego jest oczyszczenie, ze wszelakich zanieczyszczeń, a także martwego materiału biologicznego. Kiedy ten proces dobiegnie końca, ząb jest „myty” wodą, a także specjalnymi środkami. Zostaje osuszony i gotowy do wypełnienia.

Do procesu wypełniania inaczej plombowania zostają użyte odpowiednie materiały, szybko twardniejące. Które później zostają szlifowane, po to aby jak najbardziej przypominały naturalną budowę zęba.

Są to:

– żywice kompozytowe, do których używane jest światło celem utwardzenia.

– cementy jonomerowe, stosowane tylko u osób o białych zębach

– złoto, które ma bardzo długą trwałość sięgającą około 20 lat

– inlay wkład koronowy na powierzchni żującej i stoków guzków

– onlayu wkład koronowy wypełniający powierzchnię żującą wraz ze szczytami guzków

– kiedyś dość powszechnie używany amalgamat (mieszanka rtęci, z innymi metalami np. kadmu) obecnie uważany za szkodliwy

W dzisiejszych czasach skuteczność zachowania zęba podczas leczenie poprzez wypełnianie, jest bardzo duża. Dostęp do coraz to nowocześniejszych materiałów i urządzeń jest bardziej uproszczony. Badania i postęp w tej dziedzinie odbudowy zęba z roku na rok daje większe możliwości. Ale w dalszym ciągu nie zwalnia to od codziennej higieny zębów. W ten sposób możemy uchronić się przed próchnicą albo zminimalizować szanse jej powstania.

Author: